Vltava Run - Benešovská štafeta v extrémním závodě se umístila mezi nejlepšími

Středa, Červen 1, 2016

Tisíce běžců se zúčastnilo extrémního štafetového závodu Vltava Run, jehož třetí ročník se uskutečnil v polovině května na trase Zadov – Praha, Braník. Závodníci Benešovského běžeckého klubu obsadili v konkurenci více než dvěstěčtyřiceti týmů skvělé osmé místo.

 

Největší štafetová akce v republice měří 360 kilometrů a je rozdělena do šestatřiceti úseků. Každý tým může disponovat maximálně dvanácti členy. „My jsme nevyužili plný počet, odběhli jsme to v jedenácti. Ale byla družstva s nižším počtem členů a to už je o dost náročnější,“ uvedl Jakub Kouklík z benešovského klubu, který tento obtížný závod běžel podruhé a přiznal, že si sáhl na samé dno, které hraničí se zdravotním rizikem. „Trénoval jsem delší tratě, i v noci, ale natrénovat na takový specifický závod moc nejde,“ přiznal Kouklík.

Na trať vyrazily první běžci v brzkých ranních hodinách. Startovalo se ze šumavské Zadova a štafety vybíhaly po půhodinových intervalech. Úvodní etapy vedly nejkrásnějšími zákoutími Národního parku Šumava podél zdejší železnice až na Lipno. Odtud další kroky závodníků směřovaly k Českému Krumlovu a dále přes českobudějovickou náplavku kolem Hluboké nad Vltavou, Temelína, Orlické a Slapské přehrady až do Prahy.

"Lokality jsme vybírali tak, aby si běžci užili zajímavé trasy, divokou přírodu a krásná místa jižních a středních Čech," uvedla jedna z organizátorek Květa Látalová v tiskové zprávě. Přes náročnost tratě se do cílového prostoru dostala většina z účastníků. "Všechny týmy si zaslouží uznání, všichni běžci podali fantastické výkony a i přes drobné komplikace do cíle nakonec dorazilo 241 týmů, dva z týmů z technických důvodů, nebo kvůli zranění více svých běžců závod nedokončily. Atmosféra během celého závodu byla skvělá," doplnila Látalová.

Velkým tématem závodu byl také spánek. Ten byl pro závodníky nakonec větším nepřítelem než odběhnuté kilometry. Mezi etapami se dalo bezplatně složit hlavu v hale v Týně nad Vltavou. „Moc jsme toho nenaspali, tak dvě až tři hodiny, protože se jednotlivé posádky neustále střídaly v příjezdech a odjezdech. Další den se podél trati spalo všude, kde se dalo,“ doplnil další člen benešovské posádky Jan Šíma, který také kladl důraz na dobrou logistiku, jež je klíčem k úspěchu a těžké dát ji dohromady.  

„Měli jsme výbornou partu, a i když přišly krize a cítili jsme únavu, nemohli jsme vzdát. Velký kus práce odvedla Jana Baštářová, jediná žena v týmu, stejně skvěle si počínal Pavel Pospíšil, který  ukrojil největší porci, pětačtyřicet kilometrů,“ dodal Kouklík s tím, že sám se po náročném, specifickém závodě vzpamatovával týden. 

Na trať se vydalo rekordních 2834 běžců v 243 týmech i s mezinárodní účastí. V cíli byl nejrychlejší Beermental team v čase 22 hodin 57 minut 16 sekund. Na vítěze ztratil Benešovský běžecký klub lehce přes 3 a čtvrt hodiny. O vynikající úspěch benešovských atletů se zasadili Jana Baštářová, Jakub Kouklík, Jan Šíma, Pavel Pospíšil, Matyáš Pokorný, Petr Svoboda, Martin Klusoň, Miloš Madroň, Jakub Fejtek, Aleš Hanibal a Tomáš Pačák.                                (rou)