TISKOVÁ ZPRÁVA Z REGIONU POSÁZAVÍ: Benešovský Běžecký Festival pomáhal i vzpomínal

Pátek, Září 25, 2020

Radost z pohybu, setkání s přáteli, pomoc druhým, vzpomínky – takový byl 7. ročník Benešovského Běžeckého Festivalu. Ulicemi města proběhlo 20. září téměř 900 závodníků všech věkových kategorií. Absolutním vítězem se stal Tomáš Jareš z týmu Perňa Systém, druhé a třetí místo patřilo benešovským borcům Matěji Benešovi a Zdeňku Šedivému.

„Letošní ročník nebyl kvůli koronavirové pandemii úplně jednoduchý, ale všechno jsme zvládli. Velké díky patří skvělým pořadatelům – jsou to srdcaři a mnozí pomáhají už 7 let,“ shrnul za organizátory Zdeněk Rada. Vyzdvihl také doprovodný program v podobě bubenické show skupiny Líšamani, ukázky sebeobrany Kravmaga nebo předcvičení fitness kouče Honzy Šacha.

Do Benešovské Juniorky s VZP ČR se zapojilo 341 běžců. V rámci ní se uskutečnila soutěž základních a středních škol „Nesedíme, Neležíme, BĚŽÍME“, kterou vyhrála ZŠ Dukelská Benešov před ZŠ Jiráskova Benešov a Gymnáziem Benešov. Nejpočetnější zastoupení měla ZŠ Jiráskova. „Je to velký úspěch nejen dětí, ale také jejich rodičů a pedagogů Marcely Blažkové a Jindry Slunéčka. Všem z Jiráskovky patří velké poděkování,“ uvedl Zdeněk Rada. Nejlepší střední školou bylo Gymnázium Benešov – stejný počet bodů získala i Střední odborná škola a Střední zdravotnická škola Benešov, o prvenství nakonec rozhodovalo nejlepší umístění v kategorii. Nejlepší školou mimo Benešov byla ZŠ Senohraby.

Skvělá atmosféra doprovázela i charitativní běh pro Rozárku Sovovou, která bojuje s těžkou nemocí a vyžaduje nepřetržitou péči a nákladné terapie. „Běželo“ pro ni přes 200 účastníků a organizátoři nakonec Rozárčině mamince předali 40 500 korun. Díky spolupráci s Nadačním fondem Zlatá hvězda Benešov a Ranou péčí Centra sociálních služeb Tloskov podpora Rozárky dále pokračuje, například veřejnou sbírkou, která potrvá až do Vánoc.

Povedly se také Rodinné štafety Zahradní techniky DVOŘÁK, kde líté boje svedlo 20 tříčlenných družstev. Hlavní cenu – motorovou pilu STIHL – získala rodina Hrubých. SUBARU Karavany Sedlčany Minimaraton, který absolvovalo 68 běžců, vyhrál David Korous z Triatlon Teamu Tábor a mezi ženami dominovala mladá sesterská dvojice Aneta a Karolína Kučerovy z místního atletického klubu. Vítězem Štafety s DEK Stavebninami se v konkurenci 12 týmů stali Lenka a Dušan Křížovi s Tobiášem Radou.

Novinkou hlavního závodu Benešovská desítka (kvůli dopravním omezením ve městě se běželo osm kilometrů), byla soutěž o Pohár starosty města Benešova. Nahradila původní derby Benešov–Vlašim a zúčastnilo se jí šest týmů, z toho dva z domovského města. Jedno z nich – Benešovské rychlé pušky – zvítězilo před Běžíme za Vlašim. Třetí byl tým Senohrabští lyžníci a na dalších místech skončili Benešovské ostřílené pušky, Jiskra Zruč nad Sázavou a tým z Týnce nad Sázavou. Před hlavním závodem běžci minutou ticha uctili památku Jana Mareše, nestora benešovského běhu, který nedávno zemřel. Neúnavný sportovec a kamarád se pak jejich prostřednictvím „vydal“ na svůj poslední pomyslný běh ulicemi města – závodníci čtyř soutěžních týmů měst si jeho fotografii připevnili na své startovní číslo.

Vyhlášeni byli také nejlepší Benešačka a Benešák – v závodu SUBARU Karavany Sedlčany Minimaraton to byli Aneta Kučerová a Josef Šinágl, Benešovské desítce dominovali Lenka Křížová a Zdeněk Šedivý. Obdrželi novou knihu Benešov Sport, která zachycuje historii i současnost benešovských sportovních klubů a oddílů.

Benešovský Běžecký Festival organizuje SK BENEŠOV ŽIJE SPORTEM ve spolupráci s oddíly atletiky, triatlonu a Benešovským běžeckým klubem. Poděkování patří všem partnerům akce, především pak městu Benešov, VZP ČR a Středočeskému kraji.

Jaroslava Tůmová, PR Posázaví o.p.s.

Kontakt pro další informace: Luděk Procházka, tel.: 777 241 424, e-mail: info@benesov-beh.cz