Chi running - běhání bez bolesti 3.června v Konopišti

Úterý, Květen 27, 2014

Pro řadu lidí je běh drogou, ale mnozí běžci se časem začali potýkat s různými zdravotními komplikacemi. Zejména ti co běhají nejen pro radost, ale chtějí se neustále zlepšovat a při závodech sledují stopky. A těch není zrovna málo.

Mnohdy problémy způsobí nepřiměřené zatížení, někdy jen nesprávná technika běhu. A právě na dobrou techniku se zaměřuje tzv. „CHI RUNNING“, který představuje zjednodušeně řečeno „zdravé běhání“. Tělo je v mírném předklonu, kdy využívá gravitace a tím pádem se zrychluje. Osa těla je v nakloněné přímce a běžec dopadá na celou plochu chodidla. Pokud by dopad byl přímo na patu, náraz a zatížení páteře je větší a běží se vlastně pak systémem stop-start-stop- start…což není ani rychlé, ani zdravé.

Chi runningovým způsobem běhají jak malé děti, pro které je tento způsob běhu přirozený, tak nejlepší afričtí běžci. Výše zmíněný popis Chi runningu byl velmi stručný. Existuje k tomu kniha, která vše dopodrobna rozebírá. Systém běhu, který vznikl v Americe a kombinuje několik přirozených stylů je propracován do detailu. Po celém světě je několik instruktorů, kteří musejí projít náročnými zkouškami. Jediným certifikovaným lektorem pro naši zemi je Josef Šverma. Jeho školení trvá 6 hod a po osobní zkušenosti mohu vřele doporučit. Opravdu Chi running šetří záda při běhu a zvyšuje rychlost.

Pod pokličku tohoto zdravého běhání dá právě pan Šverma nakouknout 3.6. na veřejném tréninku v Konopišti. Půjde sice o krátkou ukázku a představení, ale i to mnohým pomůže a třeba přesvědčí k účasti na celém kurzu. Vždyť ti co rádi běhají, si chtějí pohyb užívat co nejvíce a ne pořád řešit zdravotní problémy.

Informace o Chi runningu najdete i na www.behbezusili.cz .

 

Do Konopiště 3.6. vás za všechny pořadatele Benešovského Běžeckého Festivalu zve

Luděk Procházka a Matyáš Pokorný (vedoucí veřejných tréninků)

Fotografie pod článkem: