Benešovský Běžecký Festival s Evou Vrabcovou Nývltovou a rekordní účastí 1 130 běžců

Sobota, Září 29, 2018

Předposlední neděle v září patřila v Benešově běhu. Už popáté se uskutečnil „Benešovský Běžecký Festival“, který je mnohým znám pod zkratkou BBF. Dopoledne tradičně patřilo mládeži v „Benešovské JUNIORCE“. Do školní soutěže o putovní pohár se letos ve velkém hlásily děti ze ZŠ Dukelská a Jiráskova a už tady byl základ rekordního počtu účastníků. Na tratě podle věkových kategorií se vydalo i přes deštivé počasí 603 dětí a dorostenců. To zařazuje tento běh k největším mládežnickým běhům v celé ČR. Některé kategorie byly zaplněné natolik, že organizátoři zvolili dva rozběhy kvůli bezpečnosti mladých závodníků, kteří běželi opravdu s vervou. V soutěži škol, kde se sčítalo pořadí ze dvou kategorií (nejlepších 10 běžců z každé školy a zároveň počet účastníků), obhájila prvenství ZŠ Dukelská.

Dopolední blok vrcholil závodem maminek a hospodyněk v zástěře, který tradičně podporuje výrobna knedlíků FAHO. Jde zároveň trochu o recesi, ale je to jedna z částí, která je na bězích u nás ojedinělá.

Velkou pozornost poutala bronzová medailistka z letošního ME v maratonu Eva Vrabcová Nývltová. Jakmile dorazila, hned se zapojila jak do startů s místostarostou města Benešov Jiřím Švadlenou, tak do předávání cen těm nejlepším mladým borcům. Zároveň se všichni její příznivci s ní mohli vyfotit a nechat si podepsat číslo, kartičku, atd… Po druhém bloku se ještě Eva se svým čtyřnohým přítelem vydala na trať charitativního běhu.

Ti, co si netroufli na desetikilometrový závod, se vydali na 4km „Optiscont MINImaraton“. A opět jich běželo víc než v minulých letech. Vítězem se stal Jiří Stuchlík z Triatlonu Tábor a Karolína Kučerová z Atletiky Benešov, která jen těsně porazila svou sestru Anetu.

Pět minut po Optiscont MINImaratonu odstartoval „Charitativní běh pro Terezku a Elišku“. Poprvé účast přesáhla 200 běžců, což je skoro dvakrát více než v minulých letech. Pro děvčata se vybralo přes 33 000 Kč a šek předali: zástupce pořadatelů Tomáš Pánek, Linda Jandová z Nadačního fondu Zlatá hvězda a Radka Jiroušková z Rané péče Tloskov mamince přímo na podiu. Je vidět, že akce má nejen sportovní rozsah, ale ještě sportovci umí pomáhat potřebným.

Vrcholem BBF byla „Benešovská DESÍTKA“, která se nese i v duchu tradičního běžeckého DERBY 15členných týmů Benešova a Vlašimi. Sčítají se časy nejlepších pěti mužů do 50 let, dvou mužů nad 50 let a dvou žen. S místními borci se na trať vydalo téměř 170 běžců a běžkyň. Dlouho se vpředu držela dvojice Jakub Smetana ze Salomon Suunto a benešovský Matyáš Pokorný, který už měl na svém kontě z tohoto závodu v minulých ročnících stříbro a bronz. Naděje na prvenství žila do čtvrtého okruhu, pak se ale Smetana vzdálil Pokornému a doběhl si pro prvenství v čase 34:01 min. Třetí příčku obsadil kapitán týmu Vlašimi Rudolf Jánošík.

Mezi ženami zvítězila Eva Slavíčková časem 43:22 min před Andreou Adamcovou z Vlašimi a Kateřinou Dubjákovou ze Zruče nad Sázavou.

DERBY nakonec skončilo těsným vítězstvím vlašimského týmu. Pro benešovský tým je to další impuls a motivace za rok pořadí konečně otočit.

Celkově cílem proběhlo rekordních 1 130 běžců včetně charitativního běhu, což je o 150 více než v roce 2016, kdy bylo slunečno. Nebýt deště, účast se vyšplhala jistě k číslu 1 200, protože přes 130 registrovaných nakonec nevyběhlo. Při 1. ročníku běželo 667 běžců. To vše dokazuje jak je celá akce oblíbená a stoupá o ni zájem. Mnohé pak motivuje k dalšímu sportování a děti možná nasměruje k běhání nebo atletice.

Poděkování patří všem partnerům, celému pořadatelskému týmu, který fungoval na jedničku a velký počet účastníků i v napnutém časovém harmonogramu zvládl. Děkujeme Domu dětí a mládeže Benešov, benešovským mažoretkám a všem, kteří zajišťovali doprovodný program. O skvělou a nenapodobitelnou atmosféru běhu se postarala dvojice Marcel Forejt (moderátor) a DJ Tomáš.